Історія

У 1946 році створено Товариство художників «Укоопхудожник» при Українській Спілці Кооперативних товариств художників у м. Києві. До організації Станіславського товариства ввійшли художники, в основному народні майстри з м. Косова, що підпорядковувались Львівській організації Спілки художників (створеній у 1944 році).

Історія, фото-1

У 1948 році за розпорядженням київського Товариства «Укоопхудожник» було організовано обласне Товариство художників у місті Станіславі. У приміщенні Товариства проводились перші спілчанські художні виставки. Першими членами Товариства були: скульптори – В. Здіховський, Николишин, живописці — В.Голуб’єв, С. Онищенко, М. Попов, Ю. Псома, В. Червяков.

У 1957 році народні художники з м. Києва Д. Головко та С. Колос на зборах у місті Косові постановили організувати Спілку художників з народних майстрів та членів Станіславського Товариства художників. На той час Косів був добре відомий як осередок народного мистецтва, де у різних видах мистецтва працювала ціла плеяда талановитих майстрів, які культивували давні традиції у мистецтві і творили унікальне мистецтво Гуцульського регіону. Головою Спілки у Косові був обраний М. Тимків, заступником голови став народний майстер М.Ф. Кіщук, секретарем – В. Гуз.

1958 – 1959 р.р. – Станіславське Товариство художників очолив член Спілки художників СРСР В. Михайлюк.

У 1960 році у м. Косові організований Художній Фонд УРСР при Спілці художників.

У 1961 році Спілка художників переходить до Станіслава, її очолює народний майстер Кіщук Микола Федорович, який був членом правління Спілки художників у Москві та Києві. Першими членами Станіславської організації Спілки художників стають: М.Р. Варення, О. Грицей, І. Кудлак, І. Кулик, І. Лобода, С. Онищенко, М.Попов, М. Фіголь, М. Симашкевич.

У 1967 році під керівництвом М.Ф. Кіщука та директора Художньо-виробничих майстерень О.Р. Гнатюка розпочинається будівництво п’ятиповерхового будинку Івано-Франківської організації Спілки художників та квартирного блоку за проектом архітектора Л. Попиченка. Будівництво завершено у 1972 році.

У 1968 році організовано художньо-виробничий комбінат Художнього Фонду УРСР. Художники працюють у різних жанрах мистецтва: живопис, графіка, скульптура, монументальне мистецтво, декоративно-прикладне мистецтво, оформительське мистецтво, художній плакат. Всі члени Спілки були членами Художнього Фонду.

1981 – 1990 р.р. – на базі Івано-Франківської Спілки художників утворилась Косівська організація Спілки художників, що дало змогу митцям працювати окремо, маючи свої осередки. Івано-Франківськ стає центром, де у більшій мірі розвиваються такі види мистецтва як живопис, графіка, скульптура, монументальне мистецтво, декоративно-прикладне мистецтво. У цей час була утворена секція молодих художників, організовані Художні ради, що сприяло розвитку мистецтва краю на більш професійному рівні.

Івано-Франківська обласна організація Національної Спілки художників України налічує 78 художників: живописців, графіків, скульпторів, художників декоративно-прикладного мистецтва.

Наша організація презентує впродовж кожного року численні мистецькі виставки різних жанрів безкоштовно для громадськості міста та області. Митці ІФооНСХУ є постійними учасниками Всеукраїнських та міжнародних мистецьких виставок.

У виставковому залі «Будинку художника» були репрезентовані  виставки, що проходили під патронатом Президента України та Міністерства культури України, Міністерства культури Кримської АР, спільні виставки художників Донецької, Харківської, Рівненської областей і АР Крим та інші.

Також неодноразово влаштовувались Всеукраїнські виставки «Мальовнича Україна (до Шевченківських днів) та «Світ Божий, як Великдень» (до Великодніх свят), де представлено мистецтво всієї України.

Наша організація, пам’ятаючи про молодих художників, майбутніх членів НСХУ, тісно співпрацює з інститутом мистецтв Івано-Франківського національного університету ім. В.Стефаника та Косівським інститутом прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, влаштовуючи обласні мистецькі виставки молодих художників.

Також неодноразово організовувались виставки дитячих художніх шкіл міста та області із конкурсами та нагородами кращих творів.

Від часу заснування Івано-Франківську обласну організацію очолювали: у Косові:

-Тимків Микола Петрович – 1957 – 1961 р.р.

-Кіщук Микола Федорович – 1961 – 1964 р.р.

у Івано-Франківську:

-Кіщук Микола Федорович – 1964 – 1974 р.р.

-Варення Микола Романович – 1974 – 1976 р.р.

-Лобода Іван Іванович – 1976 – 1981 р.р.

-Варення Микола Васильович – 1981 – 1990 р.р.

-Корпанюк Василь Васильович – 1990 – 1996 р.р.

-Губаль Богдан Іванович – 1996 – 2003 р.р.

-Токарук Ігор Петрович – 2003 – 2013 р.р.

-Якимечко М.Б. – 2013 - 2018 р.р.

-Повшик В.М. – 2018 -

Наше відео
Ще відео